"נעים ביחד - מנטליזציה הורית גופנית במחקר ובטיפול"

יום ראשון  |   23/2/20  |  08:30-15:00

ביום העיון נלמד ונחווה דרכים שונות לעבודה קלינית מבוססת מנטליזציה הורית גופנית (PEM) ולהעמקת ההתבוננות בקשר הבלתי מילולי בין תינוקות לדמות הטיפולית העיקרית באוכלוסיות ובהקשרים שונים.

מנטליזציה הורית גופניות (PEM; Parental Embodied Mentalizing, Shai, 2011) הינה גישה תיאורטית, מחקרית וטיפולית, המתמקדת בתהליכי אינטראקציה בלתי-מילוליים, ומתייחסת ליכולת ההורה לפרש את המצב המנטלי של התינוק מתוך תנועות גופו ולהתאים עצמה אליהם. 

מחקרים מראים כי מנטליזציה הורית גופנית מנבאת התפתחות רגשית, קוגניטיבית וחברתית בקרב ילדים, וקשורה לגורמים הוריים שונים – ביניהם שותפות ולחץ הורי. על בסיס המחקר של PEM, פותח לאחרונה כלי הערכה והתערבות קלינית להערכת גורמי הסיכון והחוסן של דיאדות הורה-תינוק - PEMA 

 (Parental Embodied Mentalizing AssessmenT). 

 

ביום עיון ייחודי זה נחשוף את קהל המשתתפים לאפשרויות הרבות שמציעים PEM  ו-PEMA, הן ברמה התיאורטית במחקר והן ברמה היישומית בעבודה הקלינית. ביום העיון יוצגו מגוון אפשרויות עבודה טיפולית של שימוש ב - PEM ו-PEMA עם אוכלוסיות שונות, ככלי אבחוני, טיפולי, ופסיכו-חינוכי, בטיפולים פרטניים ובקבוצות. כמו כן, תערך סדנה התנסותית קצרה להכרות גופנית של איכויות התנועה העומדות בבסיס העבודה עם PEM וחשיבות איכות האינטראקציה התנועתית בין שניים.

תכנית יום העיון:

 

08:30 – 09:00   התכנסות, רישום וכיבוד קל

9:00 – 10:30     דר' דנה שי

                         היכרות עם עקרונות תיאורטיים וקליניים של PEM ו- PEMA.

                         ההרצאה תלווה בקטעי וידאו.

10:30 – 11:15     התנסות והיכרות מעשית עם עקרונות PEM –

                         נצא לעבודה בקבוצות קטנות ושם נכיר, נלמד לזהות ונחווה את  איכויות                                      התנועה אשר עומדות בבסיס העבודה עם PEM.

                          בהנחיית: דר' רוז ספנסר וגב' עינב אפק.

11:15 – 11:45     הפסקה

11:45 – 12:30    דר' רוז ספנסר (מרכז אנה פרויד, אוניברסיטת לונדון)

                         עבודה טיפולית עם PEMA בקרב משפחות בסיכון גבוה.

                         *ההרצאה תינתן בשפה האנגלית ותלווה בסרטים.

Clinical intervention using PEMA among high-risk Families.

The lecture will be given in English and will be accompanied by films.

12:30 - 13:15   ארוחת צהרים קלה

13:15 – 14:00   גב' עינב אפק

                       הצגת סדנה בקהילה – עבודה קבוצתית עם הורים לתמיכה בקשר הבלתי                                      המילולי של דיאדות הורה-תינוק.

14:00 – 14:30  דיון בהשתתפות הקהל

על המרצות: 

דר' דנה שי:

פסיכולוגית, ראשת המרכז המחקרי-יישומי SEED להתפתחות רגשית מוקדמת ומנהלת המעבדה ההתפתחותית במכללה האקדמית תל אביב-יפו. מתעניינת בהתפתחות הבינאישית המוקדמת, עם מוקד מחקרי ייחודי במנטליזציה הורית גופנית (PEM; Parental Embodied Mentalizing). חוקרת הורות, מעבר להורות, יחסי שותפות הורית והתפתחות רגשית-חברתית בינקות בהקשר המשפחתי. פיתחה את מערכות הקידוד וההערכה של PEM ו PEMA אותן היא מלמדת בארץ ובעולם.

 

דר' רוז ספנסר:

פסיכולוגית קלינית מלונדון, אנגליה. בעלת ניסיון עשיר כמטפלת הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי. עובדת עם הורים המתמודדים עם קשיים נפשיים ותינוקותיהם ביחידת אם - תינוק באשפוז הפסיכיאטרי ובהמשך בקהילה.

מתעניינת בתיאורית ההתקשרות ובבריאות הנפשית בשלבי ההיריון ועובדת עם משפחות בכדי להעצים את רווחתם הרגשית של הורים ותינוקות. עובדת לצידה של דר' דנה שי כבר למעלה מעשור. מוכשרת כמקודדת PEM ו PEMA ומשתמשת בכלים אלו במחקר ובמרחב הטיפולי בו עובדת. במסגרת עבודת הדוקטורט שלה, דר' ספנסר הונחתה על ידי פרופ' פונגי, דר' שי ודר' טוביאס נולטה, ובחנה את תהליכי השינוי במנטליזציה גופנית ומילולית בעקבות התערבות של פסיכותרפיה פסיכואנליטית הורה-תינוק.  

 

גב' עינב אפק:

בעלת תואר שני בטיפול בתנועה, דוקטורנטית באוניברסיטת חיפה תחת הנחייתן של דר' דנה שי, פרופ׳ רחל לב ודר' דיתה פדרמן. במסגרת המחקר עינב מתמקדת ביכולת המנטליזציה ההורית הגופנית — יכולת ההורה להגיב לתנועתיות של התינוק כביטוי לעולמו הפנימי של התינוק - ובהשפעתה על התפתחותו הרגשית-חברתית בגיל שנתיים. על מנת להעריך יכולת הורית זו, עינב למדה בצורה מעמיקה את עקרונות ומערכת הקידוד של מנטליזציה הורית גופנית. כיום עינב מנחה סדנאות להורים ותינוקות בהן המוקד הוא העמקת הקשר הבלתי מילולי בין ההורה והתינוק על ידי טיפוח המנטליזציה ההורית הגופנית.

קהל היעד:

ערב העיון מיועד לאנשי מקצוע העובדים עם הורים ותינוקות, המעוניינים להעמיק את הבנתם לגבי תהליכים לא מילוליים ולא מודעים המתחוללים בין ההורה והתינוק. השתתפות ביום עיון זה תעניק חשיפה לאפשרות לזהות קשיים בקשר הורה-תינוק ולקבל כלים ראשוניים להתערבות על בסיס האינטראקציה הבלתי מילולית.

מתאים לפסיכולוגים מומחים ומתמחים, עובדים סוציאליים בעלי תואר שני עם ניסיון בעבודה טיפולית, מטפלים בהבעה ויצירה בעלי תואר שני, פסיכיאטרים, קרימינולוגים קליניים ויישומיים, יועצות חינוכיות, מרפאות בעיסוק, קלינאיות תקשורת, פיזיותרפיסטיות התפתחותיות.

עלות יום העיון:

​מחיר רגיל (לאנשי מקצוע) - 170 ₪

מחיר לסטודנטים, מתמחים  – 130 ₪

©2018 by The Academic College of Tel Aviv-Yaffo